• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mbsts.dhbt
  • https://twitter.com/imamlarburada

ÇIKMIŞ MBSTS SORULARI İNDİR

2010 YILINDAN BU YANA ÇIKMIŞ MBSTS SORULARI İÇİN TIKLAYIN

ÖNCEKİ YILLARIN MBSTS SORULARINI MUTLAKA İNCELEYİN 

Özellikle ilk defa MBSTS sınavına girecekler! Geçmiş yıllardaki çıkmış MBSTS sorularını mutlaka ve mutlaka inceleyin! Bu size MBSTS sorularının şekilleri hakkında zihninizde bir profil oluşturmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Aşağıda önceki yıllarda çıkan soruları bir arada topladık. Bunları aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz. 2015 yılından sonraki sorular kısmi olarak yayımlanmıştır.

ÖNCEKİ MBSTS SORU VE CEVAPLARI

>>MBSTS 2010

>>MBSTS 2011

>>MBSTS 2012

>>MBSTS 2013

>>MBSTS 2014 SORULARI

>>MBSTS 2014 CEVAP ŞIKLARI

>>MBSTS 2015 (örnek 5 soru)

>>2017-MBSTS Temel Soru Kitapçıkları  ve Cevap Anahtarı (% 10)

>>
2018-MBSTS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı (%10)

>>2019-MBSTS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı (%10)

MBSTS'YE HANGİ METOTLARLA ÇALIŞMALIYIM? TÜM MERAK EDİLENLER TEK SAYFADA

Ferhat ERDOĞAN Hoca'nın Mbsts sınavı hakkındaki tecrübe, çalışma metotlarını, tavsiyelerini ve teknik bilgiler sunacağız. Faydalı olacağını temenni ediyoruz. 

 

VERİMLİ MBSTS ÇALIŞMA METOTLARI


ÖNEMLİ!! "FETVALAR" KİTABINI BAŞTAN SONA OKUMADAN SINAVA GİRMEYİN!

Kıymetli Hocalarım;

Din İşleri Yüksek Kurulunca, Kurulun eskiden beri ilmihal ile fıkhi konulara ilişkin verdiği fetvalar kitap haline getirilmiştir. Bu kitap içerisinde yüzlerce fetva kaynakları ile istifadeye sunulmuştur. Hatırlayacak olursanız bu kitap 8 Eylül 2019 tarihinde tüm İl Müftülüklerinde düzenlenen  Türkiye Geneli Bilgi Yarışmasında çalışılması gereken ana kaynak eser olarak bildirilmişti. Bilgi yarışmasındaki 50 soru sadece bu kitaptan sorulmuştur. Kitabı Diyanet Vakfı Yayınevlerinden temin edebilirsiniz. Aşağıdaki linkten PDF olarak da indirebilirsiniz.
FETVALAR KİTABI İNDİR  


HANGİ KONUYA NE KADAR VAKİT AYIRMALIYIM?

Bu çalışmanıza yön veren önemli bir konudur. Çünkü her konudan aynı sayıda soru çıkmamaktadır. Önceki sınavları göz önünde bulundurduğumuzda soru dağılımı aşağıdaki şekildedir. Buna göre hangi konudan çok soru çıkıyorsa ayıracağınız vakti ona göre ayırmalısınız. Soru dağılımları aşağıdaki gibidir: 

Sınav Konuları    Soruların Yaklaşık Dağılımı

Kur’an Bilgisi                         5
Tefsir                                    6
Akaid ve Kelam                      8
Fıkıh ve İlmihal                      20
Hadis                                     7
Siyer ve İslam Tarihi               8
Dinler ve Mezhepler Tarihi       6

İDEAL ÇALIŞMA SÜRESİ NE KADAR OLMALI?


Esasen Din Görevlisinin sermayesi külliyen ilimdir. Bu açıdan bakınca okumalıyız, okumalıyız hep okumalıyız. Ancak Mbsts sınavı açısından bakacak olursak en azından sınava 3 ay kala her gün aralıksız olmak kaydıyla sabah, öğlen ve akşam birer saat (toplam 3 saat) MBSTS konularını bir düzen içerisinde çalışmalısınız. Bu bilgiler aynı zamanda mesleki alanda her zaman lazım olabilecek kıymetli bilgilerdir. Bu yüzden severek ve isteyerek çalışmalısınız. Sabah erken vakitlerin ders çalışmak için en ideal zaman dilimi olduğu unutulmamalıdır.

FACEBOOK MBSTS GRUP SAYFALARI FAYDALI MI?

Şunu net olarak söyleyebiliriz. Sosyal medyada MBSTS başlığı altında düzensiz yüzlerce sayfa mevcut. Bu sayfalara ulaşasıya önünüze bir çok paylaşım çıkacak ve bu paylaşımlar sizi oyalayacaktır.  Bu gibi sayfalarda vaktinizin çok az bir diliminde belki bir kaç şey öğrenebileceksiniz. Ehl-i sünnet akaid ve fıkhına uygun olmayan ve kaynaksız bilgilerin yer aldığını düşündüğümüzde sağlıklı bilgi edinmeniz çoğu kez mümkün olmayacaktır. Ayrıca dini konular bile olsa ortada zaruret de yokken farklı cinslerin karşılıklı olarak bu gibi ortamlarda yazıştıkları da vâki olmaktadır, bunları doğru bulmuyoruz. Facebook ortamında MBSTS başlığı ile bizim de açmış olduğumuz sayfalar mevcut olsa da facebook ortamında vakit harcamanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. İnterneti sadece hızlı şekilde kaynak araştırması olarak kullanmanızı öneririz. Elinizdeki kaynak eserler ile çalışmak her zaman en kestirme en doyurucu yoldur.  

ÇALIŞMA ORTAMI VE DİĞER HUSUSLAR


» Çalıştığınız yer, fazla soğuk yada sıcak olmamalı iyi havalandırılmalı ve sessiz olmalıdır.

» Çalışma masanız dar olmamalı, ferah bir mekanda çalışmanıza devam etmelisiniz.

» Çalışırken müzik dinlemek, televizyon seyretmek verimli ders çalışmanıza mâni olur. Zihniniz iki işi aynı mükemmellikte yapamaz. 

» Ders esnasında önemli yerlerin altını çizin ve en önemli bilgileri not edin. (Bir gün mutlaka tekrar bu bilgiler lazım olacaktır) Bunun için kalın bir defteriniz olsun.  

» 40-50  dakika ders çalıştıktan sonra mutlaka yaklaşık 10 dakika ara verin ve (uykuyu dağıtmak açısından ayağa kalkıp dolaşın.

» Ders çalışma esnasında uzun düşüncelere dalıp vakit kaybetmeyin.

» Roman tarzı kitapları okumaya ara verin ve bol bol ilmihal, siyer ve akaid kitaplarına yoğunlaşın.

» Zihninizi problem, bulmaca çözerek zinde tutun.

» Yardımcı kaynak kitaplardan çalışıyorsanız ve zamanınız çok kısıtlı ise Soru testlerini çözdükten sonra cevap şıklarını kitap üzerinde işaretleyin ve bu işaretli kısımlara sonradan soru cevap şeklinde göz atın. 

» Meraklı insanlar çok soru sorarlar. Çok soru soran da haliyle çok bilgi öğrenir. Aslında çoğu kez aklımıza takılan veya kavrayamadığımız sorular olur.  turkiye.gov.tr sitesi üzerinden Diyanet Din İşleri Yüksek Kuruluna her gün 1 adetle sınırlı olmak üzere istediğiniz dini konularda soru yöneltebilirsiniz. Cevabı doyurucu bir şekilde kaynağı ile birlikte takriben 3-5 gün içerisinde gelmektedir. Bu sayfadan istifade etmenizi öneririz.

SINAVA SON İKİ HAFTA..


Ciddi beş-on kişilik bir arkadaş grubu ile soru cevap şeklinde MBSTS konularını müzakere edin. 

KODLAMA NOTLARLA ÇALIŞMA

Herkesin çalışma metodu aynı olmayabilir. Alternatif olarak Facebook sayfamızda bazı hazırladığımız kodlama çalışmalarını ekledik. Bunlardan da istifade edebilirsiniz. Aşağıdaki resme tıklayarak diğer kodlamalara ulaşabilirsiniz.
 kodlama mbsts


03.10.2020 MBSTS SINAVI GÜNÜ..
 
»
 Nüfus cüzdanınızı ve sınava giriş belgenizi almayı unutmayınız.

» Aç iken ve uykusuz sınava gitmeyiniz.

» Trafik yoğunluğu vb. sebeplerden onlarca kişi sınava yetişememektedirler. Sınav yerine en az 1 saat erken gitmeye çalışınız.

» Kodlama kağıdını baştan aşağıya bir süzüp sonra dikkatlice kodlayınız. Soruları dikkatlice acele etmeden okuyunuz, sakin bir şekilde cevap şıklarını yazarken kaydırma yapmamaya dikkat ediniz.

» Önemli! Soruyu okumadan Cevap şıkları ile göz temasında bulunmayın! Neden? diye soracak olursanız, bu konsantre olmanız açısından çok önemli bir etkendir. Elinizle şıklar kapalı iken ilk önce soruyu dikkatlice okuyun ve ardından yine tüm şıklarla göz temasında bulunmadan A’dan E’ye kadar teker teker şıkları okuyunuz. Bu yöntemle önceden bu bilgi hafızanıza kayıt edilmişse doğru şıkka karar vermeniz hem hızlı hem de sağlıklı olacaktır. 

» Bir soruda zorlanmışsanız üzerinde fazla düşünerek vakit kaybına sebep olmayın, başka bildiğiniz soruya geçin ve sonunda vakit kalırsa tekrar yapamadığınız soruyla ilgilenin.

MBSTS sınavına girecek bütün kardeşlerime Allah’tan kolaylıklar dilerim. Gayret kullardan muvaffakiyet ise Allah’tandır. Rabbimiz cümlemizi dünya ve ahiret sınavlarımızda bizleri muvaffak eylesin.. 

  
FERHAT ERDOĞAN
ferhaterdogan@msn.comMBSTS (Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı) NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve en iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak, kariyer basamaklarında kriter olarak değerlendirmek ayrıca;
1. Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği,
2.  Başkanlığımız personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları,
3. Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri, için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyenlerin,
4. Kariyer unvanları basamaklarında yükselmeler için Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) ÖSYM tarafından yapılır.

MBSTS’YE KİMLER KATILABİLİR?
 
Bu sınava Diyanet İşleri Başkanlığı personeli (kadrolu ve sözleşmeli) katılabilir.
 
MBSTS KAÇ YILDA BİR YAPILMAKTADIR?

Mbsts sınavı he yıl olmak üzere bir kez yapılmaktadır.


2020 MBSTS SINAVI HANGİ TARİHTE YAPILACAK?

03.10.2020 cumartesi günü yapılacaktır.
  

PUANLAR KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

Mbsts puanları 3 yıl geçerlidir.
 
İLK MBSTS SINAVI NE ZAMAN YAPILMIŞTIR?

2010 yılından itibaren yapılan MBSTS sınavı yapılmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı sınav yetkisini 2014 yılında MEB’den alarak ÖSYM’ye vermiştir. Sınav 2015 yılı itibariyle ÖSYM tarafından yapılmaktadır.
 
 
SINAV BAŞVURUSU      
  
Sınav başvuruları sınav tarihinden yaklaşık 2 ay önce ÖSYM web sitesinden yapılır. Başvuru için adaylara 10 gün süre tanınır.  Sınav kriterleri başvuru zamanında belirlenir.
Sınav ücreti, ilgili bankadan veya ÖSYM’nin sitesinden kartla ödeme yapıldıktan sonra https://ais.osym.gov.tr sitesinden başvuru yapılır.
 
SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

2019 yılı Nisan ayı MBSTS sınav ücreti 150 TL olarak belirlenmişti.  2020 MBSTS ücreti henüz belli değildir.
 

SORULAR HANGİ KAYNAKLARDAN SORULMAKTADIR

 KAYNAK ESERLER

1) Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsiri - Komisyon (DİB Yayınları)

2) Tefsir Usulü- Prof. Dr. İsmail CERRAHOGLU (TDV Yayınları)

3) İlmihal I. ve II. Ciltler - Komisyon (TDV Yayınları)

4) Hac İlmihali - Doç. Dr. İsmail Karagöz, Mehmet Keskin, Doç. Dr. Halil Altuntaş,(DİB Yayınları)

5) Haccı Anlamak - Dr. Ekrem KELEŞ, Prof. Dr. Bünyamin ERUL, (DİB Yayınları)

6) Dini Kavramlar Sözlüğü - Komisyon (DİB Yayınları)

7) Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı - Prof. Dr. İbrahim SARIÇAM (DİB Yayınları)

8) Hadis Usûlü - Prof. Dr. Talat KOÇYİGİT (TDV)

9) Riyazü’s-Sâlihîn- Metin ve Çeviri Ebû Zekeriyya en-Nevevî (DİB Yayınları)

10) Yaşayan Dünya Dinleri - Komisyon (DİB Yayınları)

11) Tecvidli Kur’an Okuma Rehberi - Davut KAYA (DİB Yayınları)

12) Diyanet İslam Ansiklopedisi - TDV Yayınları

  

SINAVDA KAÇ SORU SORULMAKTADIR?

Sınavda adaylara, çoktan seçmeli 60 sorudan oluşan bir test uygulanır. Süre 90 dk dır.

SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ:

Adaylar, testteki soruların cevaplarını cevap kâğıdının ilgili alanında işaretleyeceklerdir. Cevap kâğıtları, ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların doğru cevap sayısı ham puanı olacaktır. Adayların ham puanları kullanılarak testin ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanacak ve aşağıdaki formüle göre ham puanlar, ortalaması 50 ve standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir:

                           HP - Ort

SP =  50+ 10 x   ________

                                    SS

SP : Standart puan

HP : Ham puan

Ort : Testin ortalaması

SS : Testin standart sapması

Hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak en küçüğü 20, en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülecek ve adayların sınav puanları hesaplanmış olacaktır:

                                             SP - SPKCK    

Sınav Puanı = 20+ 80 x  ____________

                                           SPBYK - SPKCK

SP : Standart puan

SPKCK : En küçük standart puan

SPBYK : En büyük standart puan

www.mbstsinavi.com

mbsts kitabı Ferhat Erdoğan


https://m.epttavm.com/item/58475105_yediiklim-yayinlari-mbsts-konu-anlatimli-soru-bankasi-hazirlik-kitabi

diyanet mbsts  2020 mbsts 2020 mbsts sınavı Mbsts kitabı Ferhat Erdoğan Mbsts


 

 

1865 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın