• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mbsts.dhbt
  • https://twitter.com/imamlarburada

ÖNSÖZ

Önsöz

        Yüce Rabbimizin ismi ile başlıyoruz.

        Allahu Teala’ya  kainattaki zerreler adedince hamdü senalar, Resûl-i Zişân Efendimize binlerce  salat ve selam olsun.

       Değerli okurlar; hepimizin bildiği gibi günümüzde her meslek erbabı kendi kategorisinde çeşitli sınavlara tabi tutulmaktadır. Din Hizmetinde görev almak isteyen kişilerin seçiminde de Mbsts sınavları çok önem arz etmektedir.

       Özenle hazırlamış olduğumuz bu kitabımızdan bahsetmeden evvel acizane “Din Görevlisi” tabirine değinmeden geçemeyeceğim.

     “Din Görevlisi” tanımı, maalesef özellikle halk arasında, sanki sadece Diyanet personeline ait bir olgu olarak kabul edile gelmektedir.

        Lakin aslına baktığımız zaman, Rabbimiz Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de  bütün Müslümanlara emr-i bil ma’ruf nehy-i anil münkeri emir buyurmuştur.  Yani bu vecibe sadece belli bir kesime izafe edilemez. Bütün Müslümanlar kendi konumu itibariyle dinin görevlisidir. Bizlerin yapmış olduğu bu görev şüphesiz Din Hizmeti Gönüllülüğüdür.  “Din Görevlisi” yerine “Din Hâdimi” (Dinin hizmetlisi), “Mihrap Görevlisi” terimleri daha doğru bir ifade olsa gerektir.

Değerli okuyucular;

     Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde “Emaneti ehline veriniz” buyurmak suretiyle Allah’ın rızasının ve Peygamberimizin arzusunun bu yönde olduğunun göstergesidir. Yapılan iş ne olursa olsun o işte mütehassıslığı bulunan insanların işi teslim alması en güzelidir. Bu yapılan iş bir de Din hizmeti olunca daha da hassasiyet gerektiren bir meseledir.

        Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan sınavlar, bir yandan personel seçimine yönelik olduğu gibi bir yandan da görevde olan Personeli daha yetenekli ve etkin olmasına yöneliktir. Din görevlisinin sermayesinin ilim olduğunu hepimiz biliyoruz. 

        Yıllar geçtikçe, sistem değiştikçe sınav formatında değişiklikler söz konusu olabiliyor.  Önceki baskılarımızda Genel kültür, D.İ.B Teşkilat İçi Mevzuat, 657 sayılı D.M.Kanunu üniteleri mevcuttu. Son MBSTS sınavında bahsettiğimiz bu üniteler sınav içeriğinden çıkarılmıştır. Konular ağır bir de bu üniteler eklenince sınav haliyle daha zorlaşıyordu. Bu ünitelerin çıkarılması, kalan diğer ünitelere daha iyi çalışmanız için sınava girecek siz kardeşlerimiz için iyi bir fırsattır.

       Mesleki Seviye Tespit Sınavlarında yardımcı niteliğinde olan bu kitabımızı uzun zaman sürecinde, sık eleyip sık dokuyarak Diyanet’in sınav kriterlerinde tavsiye ettiği kaynaklar başta olmak üzere sahih kaynaklara başvurarak titizlikle hazırladığımızı belirtmek isteriz.

      Bu hazırladığımız kitabı sadece sınavlarda yeterli puan almak için değil, Vaiz, İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım, Kur’an Kursu Öğreticileri ve  bu kutlu göreve aday olanların devamlı surette başvurabilecekleri kaynak kitabı olması temennisi ile hazırlamaya çalıştık. Devamlı başvuracağınız kaynak kitabı olmasını arzuluyoruz.

        Sınavda çıkması muhtemel bilgiler üzerine odaklanıp kitabımızın hacmini de göz önünde bulundurarak bir İmam-Hatip mezununun bilgi dağarcığını kestirebildiğimizden onlar için tekrar sayılacak olunan bilindik kolay mevzulara yer kaplamaması için kitabımızda tekrara gerek duymadık. Bu kitap aracılığı ile önümüzdeki sofraya yeni bilgiler ikram edebilmek, bilgi ufkumuzu daha çok genişletebilmek asıl gayemiz oldu. Kitabımızın iç düzen tasarımı, yazı stili, puntosu, şablon ve tablolu anlatımları ile her yönden siz değerli okuyucularımızın kitabı rahat bir şekilde okuyup kavrayabilmeleri için elimizden gelen gayreti sarf ettik.  Kitabımızda her soruyu eklediğimizde “sınavda bu soru çıkar mı?” diye düşünerek, tahmin yeteneğimizi kullanarak bir çalışma içerisinde bulunduk. 

         Kitabımızda “Dini terim ve kavramlar” ünitesini hazırlarken A’dan Z’ye ne terim varsa ekleme yöntemine gitmedik. Binlerce terim elenerek çıkması muhtemel kavramların açıklamalarını kitabımıza ekledik. 

         Kitabımızdaki fıkıh bölümü Hanefî mezhebi görüşlerine göre ele alınmıştır, gerekli yerlerde Şâfiî mezhebinin görüşleri belirtilmiştir. Ayrıca temel fıkhî konular Hanefî-Şâfiî fark cetveli oluşturularak istifadenize sunulmuştur.

         Kitabı hazırlarken gayretlerimiz en çok şu iki hususta yoğunlaşmıştır. Biri; siz değerli okuyucularımıza yeni bilgiler sunmak, diğeri de sağlam güvenilir kaynaklardan kitabımızı oluşturmak olmuştur. Sıfır hata için elimizden gelen çabayı sarf ettik, konularında uzman arkadaşlarımızla istişare ederek, gerekli kotroller yaparak hata olmaması için büyük bir çaba gösterdik. Tüm hassasiyetimize rağmen beşer olmamız sebebiyle istifadenize sunduğumuz bu kitabımızda her hangi bir hata görürseniz bizleri bilgilendirmeniz bizleri memnun edecektir.

    Kitabın hazırlanmasında, başından sonuna kadar emeği geçen bütün dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

     Gayret bizden muvaffakiyet Allah’tandır. Rabbimiz cümlemizi dünya ve ahiret sınavlarımızda  muvaffak eylesin…

                                   Ferhat ERDOĞAN